کود ارگانیک چیست؟ و انواع مختلف آن

dammanns-garden-science-of-composting-

کود ارگانیک (Organic fertilizers) از انواع مواد مشتق شده از بقایای گیاهی تازه یا خشک و همچنین ضایعات حیوانی، کود حیوانی و محصولات جانبی کشاورزی تولید می شود. کود ارگانیک به راحتی قابل تجزیه می باشد و محتوای مواد مغذی آن بسیار متفاوت است. کود ارگانیک که به آن کود آلی نیز گفته می‌شود، کودی ساده و سازگار با طبیعت می باشد.

 امروزه یکی از رایج ترین اصطلاحات کشاورزی تولید ارگانیک و استفاده از نهاده های ارگانیک در کشت و زراعت است. کودهای ارگانیک یکی از مهم ترین نهاده های کشاورزی محسوب می شوند که با رعایت تمامی وجوه و شرایط کشاورزی ارگانیک موجب حصول محصول ارگانیک خواهند شد.

فواید استفاده از کود های ارگانیک

استفاده بی رویه از کودهای سفید (کودهای نیتروژنه) و کودهای سیاه (کودهای فسفره) موجب از بین رفتن کیفیت اولیه آب و خاک بیشتر مناطق حاصلخیز ایران شده است. کود ارگانیک با منشا حیوانی و گیاهی موجب بازگشت ترکیبات طبیعی و آلی به چرخه تولید می شود.

ویژگی ممتاز کودهای ارگانیک

کودهای ارگانیک نظیر کودهای دامی و کودهای گیاهی، همواره مورد توجه کشاورزی ارگانیک بوده است. روش های جمع آوری و عمل آوری کودهای ارگانیک مهم ترین نقش در به حداقل رساندن عوامل بیماری زا در گیاهان را بازی خواهد کرد چراکه مهم ترین مشکل کودهای ارگانیک آلوده بودن آن ها به تخم علف های هرز، عوامل بیماری زا یا آفات می باشد. ضمنا با توجه به سازگاری بالاتر کودهای ارگانیک با شرایط خاک، از طریق مصرف کودهای ارگانیک رشد و توسعه میکروارگانسیم های داخل خاک افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین کودهای ارگانیک علاوه بر سود رسانی به یک دوره از کشت در دراز مدت به بهبود کیفیت خاک نیز کمک شایانی خواهند نمود.

انواع مختلف کودهای ارگانیک (آلی)

1-کود دامی

کود دامی یکی از انواع کودهای آلی (ارگانیک) است که در باغ ها و زراعت استفاده می شود. کود دامی از ضایعات گوسفند، اسب، طیور و گاو به دست می آید. فرآیند و تولید کود دامی بسیار ساده است زیرا این کود اساساً از فضولات دامی با مقداری مواد بستر تشکیل شده است. کود دامی نیز به عنوان کود “کامل” نامیده می شود زیرا دارای مواد آلی زیادی است. با این حال، کود دامی دارای غلظت بسیار کمی از مواد مغذی است، پس این کود بیشتر با این عنوان که ارگانیک است ارزشمند شده است.کود دامی بطور مستقیم نباید استفاده شود و این کود باید کمپوست شود یا به درستی آماده شود زیرا استفاده از کود تازه تأثیر معکوس بر روی گیاهان دارد.

2- کود استخوانی

کود استخوانی از استخوان های کاملا خورد و آسیاب شده بدست می آید. استخوان حیواناتی که از کشتارگاه ها به دست می آید. این کود منبع حیاتی کلسیم است و تا 15 درصد فسفات دارد. استفاده از کود استخوانی به عنوان کود آلی برای تحریک گلدهی و رشد ریشه های قوی است. این کود بیشتر برای بارور کردن پیاز گل ها و درختان میوه استفاده می شود.

3- کود خون

یکی دیگر از انواع کودهای ارگانیک کود خون است که به خون خشک و پودر شده حیوانات گفته می شود. کود خون از کشتارگاه ها به ویژه کشتارگاه های گاو بدست می آید. کود خون معمولاً به دلیل غنی بودن مواد مغذی مانند آهن و نیتروژن به عنوان کود ارگانیک یا آلی استفاده می شود. کود خون یک کود آلی خوب برای رشد برگ های سبز است. از کود خون باید کم استفاده شود زیرا استفاده بیش از حد از آن می تواند موجب سوزاندن ریشه گیاه شود.

4- کمپوست

به مواد آلی گفته می شود که در طول زمان با جمع شدن در یک محوطه یا ظرف در طی یک فرآیند دچار پوسیدگی و تجزیه می شوند. کمپوست معمولا به عنوان بقایای مواد آلی شناخته می شود که می تواند به تهویه و غنی کردن خاک کمک کند.

5- ورمی کمپوست

این کود از تجزیه مواد ارگانیک (آلی) با استفاده از فعالیت گونه های مختلف کرم ها (کرم خاکی)، برای ایجاد مخلوطی ناهمگن از تجزیه ضایعات مواد غذایی به دست می آید. این کود غنی از ویتامین ها و مواد لازم برای رشد گیاه می باشد. در واقع این کود از دستگاه گوارش کرمها حاصل می شود.

6-کود صدف

این کود ارگانیک همانطور که از نامش پیداست از پوسته های خراب شده یا استخوان های صدف و خرچنگ، فرآوری و تولید می شود. درست مانند پودر استخوان، کود آلی صدف سرشار از کلسیم است و مقدار قابل توجهی فسفر همراه با سایر مواد معدنی کمیاب دارد. این بدان معنی است که به تحریک گلدهی و رشد ریشه های قوی کمک می کند. علاوه بر این، دارای کیتین است که باعث رشد ارگانیسم هایی می شود که از آفات مخرب کرم جلوگیری می کند.

7-کود ارگانیک مرغی

کود مرغی از فضولات مرغ بدست می آید. کود مرغ دارای مقادیر بالای نیتروژن و پتاسیم و فسفر است و سطح بالایی از املاح معدنی را دارا می باشد. کود مرغی ارزش به نسبت بالاتری از کود گاوی دارد. این کود موجب افزایش قدرت رویش گیاهان می شود و همچنین فعالیت میکروارگانیسم های مفید در خاک را بالا می برد.

 

.

مزایای کشاورزی ارگانیک

نوشتهٔ پیشین
کود کلاته چیست؟ و دلایل نیاز به آن
نوشتهٔ بعدی
مزایای کشاورزی ارگانیک

با ما درتماس باشید

744 0100 0917

اگر در ارتباط با کودهای شیمیایی نیاز به مشاوره داشتید میتوانید شماره همراه خود رار وارد کنید تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند.

این فیلد را پر کنید
مطالب مفید
error: Content is protected !!