هیومیک اسید چیست؟

HumicMolecule

هیومیک اسید‌ها از تجزیه اجساد گیاهان و جانوران و طی فرآیندهای طولانی مدت حاصل می‌شوند. دارای مولکول‌هایی با زنجیری بلند، سنگین وزن و دارای رنگ معمولا قهوه تیره یا سیاه رنگ می باشند. در واقع گیاهان و جانوران مدفون‌ شده در خاک، در اثر تابش نور خورشید و با وجود گرما و رطوبت به منبع خوبی از مواد آلی و معدنی تبدیل شده‌اند، که یکی از این مواد معدنی هیومیک است. این ماده با ارزش، گاهی از رسوباتی که از دوران ما قبل تاریخ به جا مانده‌ است، به دست می‌آیند. بهترین منبع اسید هیومیک، لایه های رسوبی از زغال سنگ قهوه ای نرم که به عنوان لئوناردیت نامیده می شود، حاصل می گردند. لئوناردیت ماده ارگانیکی است که شامل مقادیر زیادی از اسیدهای هیومیک با کربن و ریز مغذی های ماکرو و میکرو می باشد.

 اسید هیومیک دارای مواد ضروری و مفیدی همچون گوگرد، ازت، فسفر، کلسیم و ریز مغذی های فلزی می باشد. اسید هیومیک با تحریک گیاهان به ریشه زایی، قدرت دسترسی آن ها را به مواد مغذی خاک بهبود می بخشد. گسترش شبکه ریشه ای موجب جذب بیشتر مواد آلی و معدنی از خاک توسط گیاه شده، رشد و محصول دهی آنها را تسریع می نماید. به دلیل اینکه خاک کشاورزی بیشتر مناطق ایران خشک است و میزان مواد هیومیکی در آنها اندک، بنابراین کاربرد هیومیک اسید می تواند عناصر لازم مثل کلسیم، پتاسیم، فسفر، نیتروژن و گوگرد بیشتری را در اختیار گیاهان قرار داد.

هیومیک اسیدها چگونه ساخته میشوند؟

وقتی گیاهان و حیوانات می‌میرند، مولکول‌های آنها برای استفاده سایر ارگانیسم‌ها در خاک باقی می‌مانند. باکتری، قارچ، پروتوزوئید، کرم‌های خاکی و حتی حشرات بقایای تازه را مصرف می‌کنند. بعد از مدت زمان زیادی وقتی ماده در حال تجزیه، توسط چرخه‌های مختلف خورده شد و تغییر شکل یافت، یک ماده مقاوم به تجزیه باقی می‌ماند که هوموس نامیده می‌شود. هوموس یک واژه کلی است که به ترکیبات پایدار و به شدت پیچیده مقاوم به تجزیه گفته می‌شود. هوموس از سه جزء تشکیل می‌شود: هیومیک اسید، فولویک اسید و هیومین.

  • هیومیک ‌اسید (در مواد قلیایی محلول است اما در آب و اسید نامحلول می باشد)
  • فولیک ‌اسید (هم در مواد قلیایی و هم در آب و اسید محلول می باشد)
  • هیومین (در تمام مواد قلیایی، آب و اسید نامحلول می باشد)

این مواد از دو منبع به دست می‌آیند:

  1. لئوناردیت
  2. بقایای گیاهی که پوسیده و به کربن تبدیل شده‌اند.

 

.

شما میتوانید موارد زیر را هم مطالعه نمایید

محصولات هیومیک اسید از کجا میآیند؟

اسید هیومیک در کشاورزی  

نوشتهٔ پیشین
اسیدآمینه چیست؟
نوشتهٔ بعدی
محصولات هیومیک اسید از کجا می‌آیند؟

با ما درتماس باشید

744 0100 0917

اگر در ارتباط با کودهای شیمیایی نیاز به مشاوره داشتید میتوانید شماره همراه خود رار وارد کنید تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند.

این فیلد را پر کنید
مطالب مفید
error: Content is protected !!