نمونه برداری از خاک مزرعه و باغات

  1. صفحه اصلی
  2. >
  3. متفرقه
  4. >
  5. نمونه برداری از خاک مزرعه و باغات

نمونه برداری از خاک مزرعه و باغات

نمونه برداری از خاک مزرعه و باغات

نمونه برداشت شده از خاک مزرعه و باغات بایستی به گونه‌ای باشد تا بتوان آن را نماینده کل خاک آن باغ یا مزرعه به شمار آورد.

بهترین زمان برای نمونه برداری از خاک

بهترین زمان برای نمونه برداری از خاک باغ یا مزرعه اوایل بهار یا اواخر پاییز می باشد. چرا که زمان کوددهی گیاهان نیمه های بهار و اوایل زمستان می باشد. با اینکار مقدار دقیق کود مورد نیاز گیاهان را اندازه گیری می کنیم و با دقت بیشتری کوددهی را شروع می کنیم.

برای گیاهان چندساله همانند چمن و درختان خاك باید قبل از انجام كاشت آزمایش گردد و این كار حداقل هر 2 تا 3 سال یكبار تكرار گردد. آزمایش خاك قبل از كاشت از آن جنبه مهم است كه می توان مشكلات احتمالی مانند كمبود عناصر غیر فعال در ناحیه ریشه را تشخیص داد و قبل از سرمایه گذاری برای كاشت آن را برطرف نمود. برای گیاهان یكساله خاك باید هر دو سال یكبار آزمایش شود.

نکات قابل توجه در حین نمونه برداري

1- زمين مورد نظر براي نمونه برداري به قطعات يكنواخت از نظر بافت، رنگ، شيب، ميزان فرسايش، كشت سال هاي قبل، تناوب، نوع محصول تقسيم بندي گردد.

2- عمق نمونه برداري بستگي به نوع محصول، عمق ريشه و ميزان رشد گیاه دارد. اكثراً در محصولات زراعی و صیفی از عمق 0-30 سانتی متری و در مورد باغات میوه، سه نمونه یکی از سطح خاک تا عمق 30 سانتی متر، یکی از عمق 30 تا 60 سانتی متر و دیگری از عمق 60 تا 90 سانتی متری به طور جداگانه تهیه می شود.

3-  برای برداشتن هر نمونه خاک، ابتدا 5 سانتی متر رویی خاک را کنار زده و سپس با بیل گودالی به عمق 30 سانتی متر در خاک حفر کرده و سپس از دیوارۀ کناری گودال یک ‌لایه به ضخامت ۳ سانتی‌متر، از مقطع صفر تا 30 سانتی متر یک نمونه خاک برداشته و درون ظرف نمونه‌گیری بریزید. در مورد نمونه برداری از سایر عمق ها هم به همین ترتیب اقدام می شود. درنهایت از نمونۀ برداشته شده حدود ۲ کیلوگرم خاک جدا کنید و داخل پاکت بریزید. کاغذ مشخصات را نیز درون پاکت نمونه بگذارید و به آزمایشگاه انتقال دهید.

مشخصات نمونه را مانند نام و نام خانوادگی نمونه بردار، اسم و محل مزرعه، تاریخ نمونه برداری، نوع خاک، میزان وسعت زمین، نوع محصول، محصول مورد كشت در آينده، كشت قبلی، عمق و هدف از نمونه برداری را روی آن به طور کامل ذكر كنيد.

انواع روش های نمونه برداری از خاک برای آزمایش

به طور کلی برای هر نمونه برداری از خاک باغ و مزرعه می توانید از یکی از سه روش سیستماتیک، غیر سیستماتیک و تصادفی استفاده کنید. گاهی نیز برخی از افراد بر اساس نوع زمین یا وسعت آن باید از ترکیب دو یا سه روش استفاده کنند.

  • روش سیستماتیک یا منظم:  در روش سیستماتیک یا منظم، زمین را به شبکه ها یا مربع های منظمی تقسیم بندی می کنند. وسعت این شبکه ها به وسعت زمین بستگی دارد. نمونه ها نیز باید از مرکز هر کدام از این شبکه ها برداشته شود.
  • روش غیر سیستماتیک یا نامنظم: روش نمونه برداری غیر سیستماتیک، نامنظم تر از روش قبل است. در این روش اشکالی مانند W,N, X, S روی زمین ترسیم کرده و در مسیر این اشکال نمونه های مشخصی را برداشت کنید.
  • روش تصادفی: در این روش فرد به صلاحدید خود از هر قسمت از زمین و به صورت تصادفی نمونه ها را برداشت می کند.

 

.

نمونه برداری از آب

نمونه برداری از برگ

نوشتهٔ پیشین
درجه کودی چیست؟
نوشتهٔ بعدی
دستاوردی نوین از مجموعه کارخانجات آوند شیمی نانو اکسون

با ما درتماس باشید

744 0100 0917

اگر در ارتباط با کودهای شیمیایی نیاز به مشاوره داشتید میتوانید شماره همراه خود رار وارد کنید تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند.

این فیلد را پر کنید
مطالب مفید
error: Content is protected !!