لئوناردیت چیست؟

لئوناردیت چیست

لئوناردیت  Leonardite یک سنگ معدنی تیره رنگ حاوی ترکیبات هیومیکی است. لئوناردیت منبع تولید ترکیبات هیومیکی می باشد که در کشاورزی به عنوان پایدار کننده و بهبود تبادل یونی اهمیت دارد. لئوناردیت از اکسیداسیون لیگنیت در نزدیکی سطح زمین ایجاد می شود.

این ماده که حالتی نرم و واکسی دارد ، در آب تقریبا نامحلول بوده ولی در حلال های قلیایی همچون سود مایع حل می شود. نام آن به افتخار مدیر نقشه برداری موسسه زمین شناسی داکوتای شمالی ایالت متحده ، دکتر A.G.Leonard انتخاب شده است.

لئوناردیت از ایجاد تغییر در زغال سنگ ایجاد می شود. تغییراتی که در اثر رطوبت در زغال بوجود می آید به دلیل سطح بالای اکسیداسیون است. در حقیقت لئوناردیت ماده اولیه در تولید کود اسید هیومیک است. با وجود اینکه این ماده حاوی عناصر و ناخالصی های زیادی است ، اما به دلیل سطح بالای ترکیبات هیومیکی ، به نام هیومیک اسید شناخته می شود.

از جمله ویژگی های این ماده می توان به محتوی بالای مواد هیومیکی و تعداد زیادی گروه های کربوکسیل اشاره نمود. تولید صنعتی این محصول از زمانی که پی به وجود اسید هیومیک در آن بردند ، افزایش یافت. لئوناردیت یک کود کشاورزی نیست زیرا از دیگر کودهای کشاورزی مانند کود حیوانی، کمپوست و کود های شیمیایی بسیار دیر تر تجزیه می شود.

تولید لئوناردیت به دوران دیرینه‌ زیستی (پالئوزوئیک) در ۲۸۰ میلیون سال پیش باز می گردد. حیات گیاهی عظیمی که در آن زمان وجود داشت در اثر کربنیزه شدن از بین رفت اما به مواد بسیار فشرده و ارگانیکی تبدیل شد. لئوناردیت در تالاب های کم عمق تشکیل می گردد. حجم بزرگی از الیاف گیاهی به زغال سنگ تبدیل شده و یک لایه نازک لیوناردیت شکل می گیرد. البته میلیون ها سال طول کشیده که این ماده طی واکنش های میکروبیولوژی به انواع فیزیکی و شیمیایی اسید هیومیک تبدیل شود.

معادن این ماده به میزان زیاد در کشور های آمریکا ، کانادا ، ترکیه ، استرالیا و … وجود دارد. لئوناردیت در ایران هم دارای معادنی است بخصوص لئوناردیت یزد و لئوناردیت کرمان معروف می باشند.

لئوناردیت چه کاربردی دارد 

نوشتهٔ پیشین
نگاهي به وضعيت خاك‌هاي ايران

با ما درتماس باشید

744 0100 0917

اگر در ارتباط با کودهای شیمیایی نیاز به مشاوره داشتید میتوانید شماره همراه خود رار وارد کنید تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند.

این فیلد را پر کنید
مطالب مفید
error: Content is protected !!