بهترين شرايط برای توليد كرم (کود ورمی کمپوست)

  1. صفحه اصلی
  2. >
  3. کود شیمیایی
  4. >
  5. بهترين شرايط برای توليد كرم (کود ورمی کمپوست)

بهترين شرايط برای توليد كرم (کود ورمی کمپوست)

earthworm-vermicompost

ورمی کمپوست یک نوع کود آلی هوموسی می باشد که توسط گونه ای خاص از کرم های خاکی تولید می شود. این کود به لحاظ دارا بودن انواع ویتامین ها، هورمون های رشد و عناصر غذایی مورد نیاز گیاه اثرات بسیار مفیدی بر روی رشد و نمو گیاهان دارد. این کود دارای بوی مطلوب و فاقد هرگونه آلودگی میکروبی می باشد.

مناسبترین گونه برای تولید ورمی کمپوست، گونه Eisenia foetida بوده که در اثر عبور مداوم و آرام مواد آلی درحال پوسیدگی از دستگاه گوارش و دفع این مواد از  بدن  کرمها حاصل می گردد. این کرم ها به رنگ قهوه ای مایل به قرمز و کوچکتر از کرم های خاکی معمولی می باشند. این کرمها دارای دو جنس نر و ماده بوده که کرم های ماده در محل حلقه جنسی وسط بدن خود و پس از جفت گیری، تخم یا کوکون را تشکیل می دهند.

ورمی به معنی کرم، کمپوست به معنی کود عالی می باشد؛ ورمی‌کمپوست،‌ ضایعات و مواد زائد مثل زباله‌ها را به خاک و کودی غنی تبدیل‌ می‌‌کند. کود ورمی کمپوست تقریباً از کرم قرمز ساخته شده و نوعی کود فوق العاده برای گیاهان است؛ زیرا این کود علاوه بر خود کرم حاوی فضولات و اجساد کرم‌ها نیز می باشد. کرم‌ها برای خاک بسیار مفید هستند زیرا با تغذیه از عناصر داخل خاک و آمیختن آنها با آنزیم بدن خود به قدرت باروری خاک اضافه می‌کنند همچنین با حرکت مداوم در خاک ایجاد حفره می‌کنند و به گردش اکسیژن در خاک کمک شایانی می‌کنند.

بهترين شرايط برای توليد كرم (ورمی کمپوست) به شرح زير می باشد:

  • رطوبت 60 تا 70 درصد:

ميزان رطوبت بستر بايد در حدود 60 تا 70 درصد باشد و رطوبت بالاتر و پايين تر از ميزان فوق، فعاليت کرم ها را کاهش می دهد. بستر کرم ها بايد مرطوب نگه داشته شود اما خيس نشود. اجازه ندهيد که بارش باران به داخل بستر نفوذ کند. زيرا ممکن است باعث غرق شدن کرمها شود. در اماکن روباز نيز ممکن است به سايبان يا پوششي از برگها نياز باشد تا بتوان بستر را از خشک شدن در هوای گرم تابستان حفظ نمود.

  • دما 20 تا 25 درجه سانتيگراد (سلسيوس):

کرمها در دمای 5 تا 48 درجه سانتيگراد قادر به زندگي هستند. اما سرعت توليد و تبديل ضايعات به كرم (ورمي‌کمپوست) در دمای 20 تا 30 درجه سانتيگراد بهتر انجام مي‌پذيرد. براي ايزينيا فوتيدا مناسب‌ترين محدوده دمایی بين 15 تا 25 درجه سانتيگراد است.

  • اسيديته (pH) حدود 6 تا 7:

کرمهاي خاکي قادر به زندگي در pHحدود 2/4 (اسيدي) تا pH 8 (قليايي) و يا بيشتر مي‌باشند. اگرچه براي توليد تجاري بهتر است که pHبستر‌ها را حدود 7 (خنثي) نگهداشت. سطوح pHخاک بستر را بطور مرتب مي‌توان با کاغذ ليتموس (تورنسل) و کيت pHبررسي کرد. معمولا آهک و يا کربنات کلسيم را در جهت اصلاح اسيديته خاک و تنظيم pHبه مواد بستر اضافه مي‌کنند.

.

انواع ورمی کمپوست و مزایای آن

نوشتهٔ پیشین
مزایای کشاورزی ارگانیک
نوشتهٔ بعدی
انواع ورمی کمپوست و مزایا و کاربرد آن

با ما درتماس باشید

744 0100 0917

اگر در ارتباط با کودهای شیمیایی نیاز به مشاوره داشتید میتوانید شماره همراه خود رار وارد کنید تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند.

این فیلد را پر کنید
مطالب مفید
error: Content is protected !!