اسید فولویک چیست و نقش آن در گیاه

در پاسخ به اینکه اسید فولویک چیست میتوان گفت که در واقع ماده ای هیومیکی است که حاصل تجزیه بقایای موجودات زنده و بدون تاثیرات مخرب زیست محیطی می باشد.

اسید فولویک

اسید فولویک در واقع ماده ای هیومیکی است که حاصل تجزیه بقایای موجودات زنده و بدون تاثیرات مخرب زیست محیطی می باشد. برای همین از این کود در تولید محصولات زراعی و باغی بیشتر استفاده می شود. برای تولید این کود سال ها زمان لازم است. فرآیند تولید کود اسید فولویک، بقایای گیاهی وجانوری است که در اعماق خاک با حضور فعالیت میکروارگانیسم ها پس از طی قرن ها تبدیل به مواد و لایه هایی مانند نفت، زغال سنگ و مواد هیومیکی می شود.
اسید فولویک، کلات کننده مناسب با قدرت یونی بالا می باشد. این ماده آلی باعث افزایش جذب عناصر غذایی در گیاهان می گردد. همین خاصیت، مقاومت گیاه را در برابر تنش های محیطی افزایش می دهد و از سوی دیگر کیفیت وکمیت محصولات زارعی و باغی را نیز بالا می برد.
رنگ اسید فولویک طلایی است و از نظر بیولوژیکی بسیار فعال می باشد. از مزیت های اسید فولویک توانایی اتصال به مواد مغذی و انتقال آن به گیاه می باشد. ویژگی ها و خصوصیات اسید فولویک به علت اندازه مولکولی کوچک و بار الکتریکی آن می باشد. در واقع اسید فولویک انتقال دهنده مواد مغذی حیاتی از خاک به گیاه می باشد و به عنوان حامل مواد مغذی شناخته شده است.

نقش اسید فولویک در گیاه

اسید فولویک نقش مستقیمی در بیوسنتز برخی اسیدهای آمینه و اسیدهای نوکلئیک دارد. بر همین اساس مشتقات اسید فولویک نقش بسیار مهمی در فرایندهای متابولیسمی سلول هاي زنده برعهده دارد. مهمترین نقش فولویک اسید در گیاه هدایت مواد غذایی می باشد. اسید فولویک موجب می شود تمامی مواد غذایی مورد نیاز گیاه به راحتی توسط ریشه ها جذب گردد. این خاصیت اسید فولویک در محلول پاشی هم وجود دارد و باعث جذب بهتر کودها از طریق محلول پاشی می شود. اسید فولویک همچنین موجب تحریک متابولیسم گیاه، افزایش تقسیم سلولی و طویل شدن سلول و افزایش فعالیت آنزیم به عنوان کاتالیزور در تنفس گیاه می‌گردد.

.

شما میتوانید مطالب زیر را نیز مطالعه کنید:

مزایای استفاده از اسید فولویک و ساختار شیمیایی آن

دلایل استفاده از اسید فولویک و اهمیت آن

نوشتهٔ پیشین
اسید هیومیک در کشاورزی
نوشتهٔ بعدی
مزایای استفاده از اسید فولویک و ساختار شیمیایی آن

با ما درتماس باشید

744 0100 0917

اگر در ارتباط با کودهای شیمیایی نیاز به مشاوره داشتید میتوانید شماره همراه خود رار وارد کنید تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند.

این فیلد را پر کنید
مطالب مفید
error: Content is protected !!